Dotychczasowe działania:
12 września 2007 r. w siedzibie Podlaskiego Klubu Biznesu przy ul. Dojlidy Fabryczne 23 odbyło się seminarium upowszechniające w ramach projektu „TalkIT. Język obcy kluczem do sukcesu branży turystycznej Podlasia”. Podczas spotkania zostały również zaprezentowane przykłady dobrej praktyki zrealizowanych projektów oraz możliwości finansowania projektów z programu Unii Europejskiej „Uczenie się przez całe życie” i Program Operacyjny Kapitał Ludzki. Perspektywa 2007-2013.
W dniach 16 – 17 lutego 2007r. odbyło się kolejne spotkanie instytucji uczestniczących w Projekcie TalkIt w ramach programu Leonardo da Vinci „Język obcy kluczem do sukcesu w branży turystycznej”. Podczas szkolenia uczestnicy poznali podstawowe zwroty i pojęcia w języku angielskim dotyczące turystyki i obsługi ruchu turystycznego.
Forum Inicjatyw Rozwojowych wraz z Biurem Inicjatyw Rozwojowych serdecznie dziękują za wsparcie realizacji projektu: Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, Podlaskiej Stacji Przyrodniczej NAREW, Podlaskiemu Stowarzyszeniu Turystycznemu, Regionalnemu Oddziałowi PTTK Białystok, Suwalskiemu Parkowi Krajobrazowemu, Wyższej Szkole Menadżerskiej w Białymstoku, Agroturystyce „Biebrzańska Ostoja”, Agroturystyce „Bora Zdrój”, oraz ‘Agroturystyce Jarosław Muczko’ i ‘Turystyce Tomasz Pac’.
Od października 2005 r. w 10 krajach europejskich realizowany jest projekt „TALK-IT” w ramach programu Leonardo da Vinci. Realizatorem projektu w Polsce jest Biuro Inicjatyw Rozwojowych, które we współpracy z Forum Inicjatyw Rozwojowych dokonało analizy sytuacji przedsiębiorstw, prowadzących działalność w małych miastach i na obszarach wiejskich. Badania wskazują, iż dostęp do specjalistycznych kursów językowych skierowanych do branży turystycznej i perspektyw kształcenia ustawicznego jest znacznie bardziej utrudniony. Projekt „TALK-IT” ma na celu ułatwienie dostępu i promocję ciągłego kształcenia i rozwoju kompetencji językowych przedsiębiorców branży turystycznej poprzez organizację kursów pilotażowych w województwie podlaskim.
Założenia i cele:
- Pozyskanie partnerów do zaprojektowania odpowiednich dla przedsiębiorców kursów językowych opartych o metody nauki języka obcego przez Internet (ODL) oraz metody nauki języka obcego łączącej naukę zawodu i języka (CLIL).
- Rozwijanie umiejętności językowych przedsiębiorców z branży turystycznej celem podniesienia ich konkurencyjności na rynku.
- Doskonalenie językowe połączone z nauką języka obcego usprawniające komunikację z zagranicznym turystą.
- Doskonalenie kadry nauczycielskiej, której umiejętności metodyczne będą skierowane do określonych grup zawodowych.
Przebieg projektu:
- Ustalenie grupy docelowej projektu.
- Formułowanie założeń planowanego kursu.
- Zbadanie potrzeb językowych przedsiębiorców branży turystycznej w krajach partnerskich projektu za pomocą kwestionariusza.
- Zaprojektowanie przez partnerów kursów odpowiednich dla przedsiębiorców wraz z zastosowaniem metody nauki języka przez Internet (ODL) oraz Zintegrowanej Metody Nauki Języka Obcego łączącej naukę zawodu i języka (CLIL).
- Przeprowadzenie kursów pilotażowych przez każdego z partnerów.
- Porównanie wyników kursów pilotażowych z modelami, które powstaną we wcześniejszych fazach projektu.
- Opracowanie narzędzi i materiałów szkoleniowych i udostępnienie ich na stronie internetowej.
Lider projektu w Polsce:
Biuro Inicjatyw Rozwojowych
ul. Warszawska 34, III p., 15-077 Białystok
tel/fax. 085 664 23 41; 085 664 21 68;
www.bir.com.pl ; e-mail: office@bir.com.pl
www.talk-it.se