PWP Ekonomia Społecznego Sukcesu

IV Podlaskie Targi Ekonomii Społecznej

 

24 maja na placu przed Teatrem Dramatycznym, kolejny już raz, zaprezentowały się organizacje pozarządowe, spółdzielnie socjalne, przedsiębiorstwa społeczne i inne instytucje, którym bliski jest temat ekonomii społecznej. Nie zabrakło również Fundacji Forum Inicjatyw Rozwojowych i SPÓŁDZIELNIA Bar Kafe. Polecamy relację w Obiektywie (od 10.54 minuty).

—————-

25.05.2015

Teresa na Podlasiu

Teresa, podróżniczka z Le Mat podczas swoich podróży odwiedza wyjątkowe miejsca i wyjątkowych ludzi. Tym razem odwiedziła Podlasie – zapraszamy do obejrzenia filmu z wizyty Teresy na Podlasiu.

—————-

Aktualizacja 27.04.2015

Szanowni Państwo,

Zapraszamy do obejrzenia Jasnej Strony Miasta – relacji z seminarium oraz „zajrzenia” do SPÓŁDZIELNIA Bar Kafe.

————————-

Aktualizacja 02.03.2015

Szanowni Państwo,

Serdecznie zapraszamy do udziału w międzynarodowym seminarium, prowadzonym przez europejskich i polskich ekspertów z obszaru ekonomii społecznej i przedsiębiorczości społecznej, podsumowującym realizację projektu „PWP Ekonomia Społecznego Sukcesu”, które odbędzie się 20 lutego 2015 r. w Białymstoku, w Hotelu Esperanto (ul. Legionowa 10).

Szczegółowy program (pobierz)

Formularz uczestnictwa (pobierz)

Formularz uczestnictwa należy odesłać do 16 lutego 2015 r. do biura Fundacji Forum Inicjatyw Rozwojowych faxem: 85 675 00 17, mailem na adres info5@fir.org.pl lub pocztą na adres: ul. Brukowa 28 lok. 4, 15-889 Białystok.

Ilość miejsc ograniczona.

————————-

Aktualizacja 11.02.2015

Szanowni Państwo,

Informujemy, iż Kawiarnio-Księgarnia „Spółdzielnia” zmieniła nazwę. Zapraszamy do SPÓŁDZIELNIA Bar Kafe. Aktualne informacje na temat wydarzeń w Kawiarni znajdą Państwo na funpageu Kawiarni na Facebooku.

————————-

Aktualizacja 19.12.2014

 

Zapytanie ofertowe

Fundacja Forum Inicjatyw Rozwojowych zaprasza do złożenia oferty na realizację usługi przygotowania pakietu franczyzy społecznej wraz z kompendium zarządzania siecią franczyzową na potrzeby realizacji projektu p.n. PWP Ekonomia Społecznego Sukcesu w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet VII. Promocja integracji społecznej, Działanie 7.2 Przeciwdziałanie wykluczeniu i wzmocnienie sektora ekonomii społecznej, Poddziałanie 7.2.2 Wsparcie ekonomii społecznej współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Pełen tekst ogłoszenia (pobierz)

————————-

Aktualizacja 23.10.2014

Szanowni Państwo,

Miło nam poinformować, iż w ramach projektu w dniach 11-13 lipca 2014r. odbyły się konsultacje na rzecz podlaskich Podmiotów Ekonomii Społecznej w zakresie zasad tworzenia Special Places zgodnie z Marką Le Mat. Renate Goergen i Stefan Ruf z Le Mat odwiedzili m.in. Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej w Suwałkach, Spółdzielnię Socjalną Jedyneczka, Spółdzielnię Socjalną BIEL-BLASK oraz Fundację Strada Bella.

————————-

Aktualizacja 17.07.2014

Szanowni Państwo,

Zapraszamy do zapoznania się z listem intencyjnym (pobierz) pomiędzy Fundacją Forum Inicjatyw Rozwojowych a Le Mat Europe.

————————-

Aktualizacja 07.05.2014

Szanowni Państwo,

W dniach 12-13 marca 2014r. odbyła się wizyta przedstawicieli Le Mat, która miała na celu audyt Kawiarnio – Księgarni „Spółdzielnia”.

————————-

Aktualizacja 28.03.2014

Szanowni Państwo,

Informujemy, iż Kawiarnio-Księgarnia „Spółdzielnia” ma teraz nowy nr telefonu: 533 – 146 – 184.

Zapraszamy na pyszną kawę i do zapoznania się z funpage Kawiarnio-Księgarni „Spółdzielnia” na Facebooku, gdzie znajdą Państwo aktualne informacje odnośnie realizowanych spotkań, wydarzeń i eventów.

————————-

Aktualizacja 28.02.2014

Szanowni Państwo,

Informujemy, iż od 20 listopada 2013r. nastąpiła zmiana w tytule projektu na: PWP Ekonomia Społecznego Sukcesu (co oznacza: Projekt Współpracy Ponadnarodowej).

————————-

Aktualizacja 9.12.2013

Szanowni Państwo,

Przypominamy, iż na funpage Kawiarnio-Księgarni „Spółdzielnia” na Facebooku znajdą Państwo aktualne informacje odnośnie realizowanych wydarzeń i eventów.

 

————————-

Aktualizacja 29.11.2013

Szanowni Państwo,

22 października 2013r., o godzinie 15.00 w Hotelu KNIEJA w Supraślu (Aleja Niepodległości 6) odbędzie się międzynarodowa konferencja franczyzowa pn. NOWE IDEE W PRZEDSIĘBIORCZOŚCI SPOŁECZNEJ – NEW IDEAS FOR SOCIAL ENTREPRENEURSHIP.

Spotkanie z udziałem polskich i zagranicznych ekspertów nt. wyzwań oraz możliwości i modeli wsparcia rozwoju przedsiębiorstw społecznych pozwoli na prezentację doświadczeń i dobrych praktyk w tym zakresie. Program spotkania obejmować będzie m.in. zapoznanie uczestników z modelowymi rozwiązaniami w zakresie przedsiębiorczości społecznej w Polsce, Włoszech, Szwecji i Francji.

 

W ramach konferencji zapraszamy również do udziału w jednej z trzech sesji panelowych. Ufamy, iż uczestnictwo pozwoli poznać zróżnicowane metody i modele współpracy w obszarze przedsiębiorczości społecznej w opiece społecznej i integracji na przykładzie ekonomii społecznej w turystyce oraz kulturze.

Potwierdzenie uczestnictwa (pobierz) w konferencji  należy przesłać do dnia 16 października 2013r.

Formularz należy odesłać do biura Fundacji Forum Inicjatyw Rozwojowych faxem: 85 675 00 17, mailem na adres info5@fir.org.pl lub pocztą na adres: ul. Brukowa 28 lok. 4, 15-889 Białystok.

 

 

Ramowy program konferencji obejmuje:

 

14.00-15.00 Rejestracja, powitalny bufet

SESJA PLENARNA

15.00-15.15 Przywitanie uczestników/prezentacja wprowadzająca: Nowe możliwości i modele wsparcia rozwoju dla przedsiębiorstw społecznych.

15.15-16.00 Polskie wyzwania przedsiębiorczości społecznej: Ustawa o przedsiębiorstwach społecznych/POWER/klauzule społeczne/KPRES.

16.00- 16.45 Europejskie wyzwania przedsiębiorczości społecznej: Perspektywa włoska, szwedzka, francuska i brytyjska.

16.45 17.15  Przerwa

SESJE PANELOWE

17.15-18.30 Panel  PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ SPOŁECZNA W OPIECE SPOŁECZNEJ I INTEGRACJI

SZWECJA- Prezentacja modelu współpracy: franczyza VAGEN UT

Prezentacja polskich doświadczeń

17.15-18.30 Panel  EKONOMIA SPOŁECZNA W TURYSTYCE

WŁOCHY- Prezentacja modelu współpracy: franczyza LeMat

Prezentacja polskich doświadczeń

17.15-18.30 Panel  KULTURA W ROZWOJU

FRANCJA Prezentacja Modelu współpracy: Artisane

Prezentacja polskich doświadczeń

18.45 – 19.30  Podsumowanie Paneli. WYZWANIA I MOŻLIWOŚCI  wykład podsumowujący

20.00  UROCZYSTA KOLACJA

 

————————-

Aktualizacja 11.10.2013

 

Szanowni Państwo,

 

Kawiarnio-Księgarnia „Spółdzielnia” ma nowy nr telefonu: 733 640 458.

————————-

Aktualizacja 18.09.2013

Szanowni Państwo,

Przypominamy, iż na funpage Kawiarnio-Księgarni „Spółdzielnia” na Facebooku znajdują się wszelkie informacje na temat realizowanych wydarzeń i eventów.

————————-

Aktualizacja 30.07.2013

STAŻE W EUROPEJSKIEJ SIECI FRANCZYZY SPOŁECZNEJ

Szanowni Państwo,

Mając na uwadze duże zainteresowanie stażami organizowanymi przez Fundację Forum Inicjatyw Rozwojowych w ramach projektu „Ekonomia Społecznego Sukcesu”, współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego (staże w przedsiębiorstwach społecznych / spółdzielniach socjalnych w Wielkiej Brytanii, Szwecji i Włoszech, realizujących model franczyzy społecznej), informujemy, że w ramach procedury wyłaniania uczestników zorganizowane zostaną rozmowy rekrutacyjne, w trakcie których oceniane będą następujące kwestie:

1) Znajomość problematyki związanej z ekonomią społeczną i franczyzą społeczną (założenia, PES, zasady finansowania, polityka franczyzowa).

2) Znajomość podstawowych zasad funkcjonowania Europejskiej Sieci Franczyzy Społecznej (European Social Franchising Network).

3) Znajomość języka angielskiego lub innych języków dotyczących krajów wyjazdów.

W wyborze uczestników preferowani będą przedstawiciele PES, którzy prowadzą lub zamierzają prowadzić działalność gospodarczą w oparciu o zaangażowanie wykluczonych osób lub realizację celów społecznie użytecznych.

O terminie rozmów kwalifikacyjnych osoby zainteresowane stażem poinformowane będą indywidualnie.

Planowany termin rozmów rekrutacyjnych: 11 czerwca 2013 r. (siedziba Fundacji Forum Inicjatyw Rozwojowych w Białymstoku, ul. Brukowa 28, lok. 4).

Bardzo dziękujemy za zainteresowanie stażami realizowanymi w ramach projektu „Ekonomia Społecznego Sukcesu”.

Dominik Sołowiej

Koordynator współpracy międzynarodowej

e-mail: dsolowiej@gmail.com

tel. kom. 510 245 289

————————-

Aktualizacja 04.06.2013

W dniach 21-24 maja 2013 roku przedstawiciele Fundacji Forum Inicjatyw Rozwojowych w Białymstoku uczestniczyli w wizycie roboczej w Szwecji. Celem wizyty było spotkanie z przedstawicielami Europejskiej Sieci Franczyzy Społecznej w Göteborgu. Pracownicy fundacji spotkali się m. in. z Danielem Lindgrenem, menedżerem hotelu Le Mat B&B, Pernillą Svebo Lindgren – menedżerem Vägen ut!, przewodniczącą Le Mat Sweden i vice prezydentem Le Mat Europe oraz Svenem Bartilssonem, menedżerem firmy Coompanion. Tematem spotkań było funkcjonowanie ESFN – European Social Franchising Network oraz zasady udzielania pomocy merytorycznej i finansowej dla osób zainteresowanych założeniem spółdzielni socjalnej lub uruchomieniem przedsiębiorstwa działającego w oparciu o franczyzę społeczną. Dyskusja pozwoliła zapoznać się z kwestiami dotyczącymi współpracy organizacji pozarządowych z instytucjami państwowymi, finansującymi podmioty ekonomii społecznej.

————————-

Aktualizacja 03.06.2013

Szanowni Państwo,

Fundacja Forum Inicjatyw Rozwojowych w Białymstoku zaprasza do udziału w jednotygodniowym stażu poświęconym funkcjonowaniu podmiotów ekonomii społecznej zrzeszonych w Europejskiej Sieci Franczyzy Społecznej. Staż zorganizowany zostanie w miesiącach czerwiec – wrzesień bieżącego roku w ramach prowadzonego przez Fundację projektu „Ekonomia Społecznego Sukcesu”, współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Staże odbędą się podmiotach ekonomii społecznej zrzeszonych w Europejskiej Sieci Franczyzy Społecznej. Formularz rekrutacyjny dostępny jest online (pobierz). Prosimy o jego wypełnienie i dostarczenie do siedziby Fundacji do dnia 17 maja 2013 roku. Wszelkie koszty związane ze stażem (podróż, zakwaterowanie, wyżywienie) finansowane są w ramach projektu.

„Ekonomia Społecznego Sukcesu” to projekt, którego idea opiera się na poszukiwaniu długotrwałych źródeł finansowania podmiotów ekonomii społecznej poprzez wypracowanie i przetestowanie modelu franczyzy społecznej w regionie. Projekt jest realizowany w ramach działania 7.2. Przeciwdziałanie wykluczeniu i wzmocnienie sektora ekonomii społecznej Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Poddziałanie 7.2.2 Wsparcie Ekonomii społecznej.

 

Więcej informacji o projekcie „Ekonomia Społecznego Sukcesu” oraz o zasadach uczestnictwa w stażu znaleźć można na stronie internetowej www.fir.org.pl i w siedzibie Fundacji Forum Inicjatyw Rozwojowych w Białymstoku, ul. Brukowa 28, lok. 4, tel. (85) 654 58 97, fax: (85) 675 00 17, tel. kom. 510 245 289.

Opis miejsc, w których odbędzie się staż:

 

  1. CASA (Care And Share Associates)

CASA (Care And Share Associates) powołała 10 franczyz społecznych bazując na nagrodzonym modelu opieki – Sunderland Home Care Associates, w którym firma ma formę własności pracowniczej. CASA zamierza stać się wiodącym dostawcą wysokiej jakości usług zdrowotnych oraz opieki społecznej na zasadzie spółki pracowniczej. Firmy franczyzowe CASA istnieją, aby umożliwić ludziom jak najbardziej niezależne życie poprzez zapewnienie opieki domowej oraz wsparcie pracy samodzielnej.

Grupa CASA osiąga swoje cele przez współpracę z uzdolnionymi, pełnymi współczucia oraz wiarygodnymi pracownikami. Istnieje od 2005 roku. Jako grupa oparta na wartościach wierzy, iż wzajemność oraz aktywny udział połączony z opieką wysokiej jakości jest zasadą pracy wszystkich osób zatrudnionych.

 

  1. Co-Wheels

Co-wheels zostało stworzone w celu rozwoju i prowadzenia klubów samochodowych na obszarach, w których jednostki oraz organizacje są zaangażowane w „pokonanie nawyków samochodowych”. Widzą oni swoją rolę w dostarczaniu wiedzy praktycznej dotyczącej prowadzonej działalności w ramach klubów samochodowych, w imieniu społeczności, nie tylko w miejscach, gdzie mogą zarobić najwięcej pieniędzy.

 

  • Vägen Ut! Kooperativen

Od 2002 roku, członkowie Vagen ut! kooperativen wykazywali, iż ludzie, którzy zostali wykluczeni ze społeczeństwa, nadal mogą mieć siłę do stworzenia i prowadzenia udanego przedsiębiorstwa. Wykazują również ich zdolność powrotu do społeczeństwa i życia zawodowego. Praca społeczna często obejmuje ekspertów zapewniających „terapię dla klientów”, którzy są „bierni i zależni od świadczeń”. W Vägen ut! to raczej ludzie sami chwytają sytuację w swoje ręce. Rośnie pewność siebie i jakość życia, większa jest inspiracja.

 

  1. Le Mat Włochy

Le Mat jest marką i systemem franczyzy społecznej przedsiębiorców społecznych w branży turystycznej. Le Mat oznacza zrównoważoną i sprzyjającą włączeniu społecznemu turystykę lokalną na małą skalę, oraz specjalną metodę zarządzania gościnnością, przyjaźnią, wsparciem i opieką nad swoimi podróżnymi, którzy chcieliby być aktywną częścią społeczności przedsiębiorców poprzez wspólną pracę. Marka Le Mat obejmuje hotele, hostele i pensjonaty.

 

  1. Le Mat Szwecja

Le Mat Szwecja opracował metodę działania i zasady marketingu spółdzielni socjalnej. Koncepcja ta jest znana jako Le Mat. Pojęcie to obejmuje wiedzę z zakresu metodologii, wsparcia, marketingu, prowadzenia działalności, szkoleń, finansów i administracji etc. Le Mat planuje urozmaicić swoją działalność poprzez otwieranie nowych spółdzielni socjalnych, w ścisłej współpracy z innymi spółdzielniami, które podpisują umowę z Le Mat.

————————-

Aktualizacja 07.05.2013

W dniach 14-18 kwietnia 2013 roku odbyła się wizyta studyjna w Manchesterze (Wielka Brytania). Jej tematem było „Przedsiębiorstwo społeczne w Wielkiej Brytanii. Promocja i adaptacja dobrych praktyk European Social Franschising Network. W wizycie wzięło udział 11 przedstawicieli organizacji pozarządowych, podmiotów ekonomii społecznej i instytucji otoczenia ekonomii społecznej. Celem wizyty było przedstawienie szczegółowych zasad funkcjonowania brytyjskiego przedsiębiorstwa społecznego oraz zapoznanie uczestników z systemem franczyzy społecznej oraz działalnością Europejskiej Sieci Franczyzy Społecznej.

————————-

Aktualizacja 07.05.2013

 

Dnia 4 kwietnia 2013 r. na ręce Prezydenta Miasta Białystok – Pana Tadeusza Truskolaskiego została przekazana flaga ONZ. Ten symboliczny gest – jak podkreślił Pan Kamil Wyszkowski – Dyrektor Biura Projektowego Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) w Polsce, to podkreślenie znaczenia partnerskiej współpracy władz Białegostoku i UNDP na rzecz tworzenia innowacyjnych rozwiązań przeciwdziałania problemom społecznym oraz  dowodem zaangażowania, zaufania i chęci rozwijania dalszej współpracy.

Od 2011r. UNDP Biuro Projektowe w Polsce prowadzi działania na terenie województwa podlaskiego w ramach Regionalnego Centrum Ekonomii Społecznej, a także współpracując z władzami Miasta w tworzeniu modelowego rozwiązania na rzecz aktywizacji osób w trudnej sytuacji na rynku pracy oraz/lub zagrożonych wykluczeniem społecznym. Wspólnie z Władzami Miasta UNDP wspiera założenie przez Fundację Forum Inicjatyw Rozwojowych w Kawiarnio-Księgarni „Spółdzielnia”, która oprócz realizowania modelu zatrudnieniowego w ramach ekonomii społecznej, promuje Milenijne Cele Rozwoju ONZ w naszym mieście – http://www.tv.wrotapodlasia.pl/index.php?a=movie/show&id=1267

Autorka materiału: Monika Lenczewska z TV Białystok.

————————-

Aktualizacja 15.04.2013

Zapraszamy do lektury publikacji „FRANCZYZA SPOŁECZNA – DOBRE PRAKTYKI EUROPEJSKIE.” Jej autorem jest Michael Berriman i dr Guy Turnbull z Europejskiej Sieci Franczyzy Społecznej. Publikacja jest rezultatem działań realizowanych w ramach projektu „Ekonomia Społecznego Sukcesu” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego (pobierz).

————————-

Aktualizacja 28.02.2013

Zapraszamy na funpage Kawiarnio-Księgarni „Spółdzielnia” w Białymstoku na portalu społecznościowym Facebook.

W dn 14.02.2013 w lokalu przy ul. Skłodowskiej 8/1 odbył się pierwszy event „Nazywam się MILIARD/ One Billion Rising – ogólnoświatowy protest przeciwko przemocy wobec kobiet”.

————————-

Aktualizacja 18.02.2013

W dn. 20.12.2012r. odbyły się pierwsze spotkania społeczno-kulturalne realizowane w ramach projektu: „Spółdzielnia Socjalna przykładem   społecznego sukcesu”, „Przykłady ekonomizacji sektora pozarządowego Fundacja Wspierania Kultury i Sztuki Teatr Narwal”, „Ekonomia Społeczna w przedsiębiorstwie. Przykłady dobrych praktyk”.

————————-

Aktualizacja 28.12.2012

W dniach 5-7 grudnia 2012r. odbył się wyjazd szkoleniowy pt. „Polski model franczyzy społecznej – szanse i możliwości integracji zawodowej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym – W poszukiwaniu polskiego modelu franczyzy społecznej. Szanse i możliwości replikacji metod funkcjonowania działalności na rynku małopolskich podmiotów ekonomii społecznej”. W wizycie wzięło 12 osób, przedstawicieli podmiotów ekonomii społecznej zainteresowanych franczyzą społeczną. Uczestnicy wyjazdu wzięli udział w spotkaniach nt. Metod funkcjonowania i działalności małopolskich podmiotów ekonomii społecznej. Szanse replikacji i ufranczyzowienia działalności na przykładzie: Laboratorium Cogito Sp. z o.o, (sieć Hoteli Le MAT w kontekście Ośrodka Zielony Dół z Krakowa), Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej w Krakowie, Krakowskiej Fundacji Hamlet prowadzącej Cafe Hamlet, Spółdzielni Socjalnej OPOKA. Zapoznali się również z projektem PI-PWP REPLIKATOR realizowanym przez Stowarzyszenie Współpracy Regionalnej z Katowic, mającego na celu opracowanie, upowszechnienie i wdrożenie w Polsce zaawansowanych inkubatorów nowego typu (Replikatorów) tworzących i powielających (replikujących) przedsiębiorstwa społeczne zatrudniające osoby zagrożone wykluczeniem społecznym.

————————-

Aktualizacja 10.12.2012

 

W ramach współpracy ponadnarodowej w dniach 28 listopada – 1 grudnia 2012r. odbyło się spotkanie z brytyjskim partnerem projektu European Social Franchising Network oraz przedstawicielami brytyjskiego systemu franszyzy społecznej CASA.

————————-

Aktualizacja 10.12.2012

 

W dniach 17-21 października 2012r. 10 przedstawicieli podmiotów ekonomii społecznej z terenu woj. podlaskiego uczestniczyło w wizycie studyjnej, której celem było poznanie niemieckich praktyk finansowania przedsiębiorczości społecznej. Uczestnicy mieli możliwość zapoznania się m.in. z działalnością przedsiębiorstwa „TECH-NET” (doradztwo, prowadzenie badań naukowych, szkolenia z zakresu ekonomii społecznej) i przedsiębiorstwa społecznego „Die Weltküche” (restauracja założona przez osoby bezrobotne). Zwiedzili ośrodek założony przez Fundację Księcia Donnersmarcka, w którym mieszkają i otoczone są opieką osoby niepełnosprawne, warsztaty dla niepełnosprawnych „FSE Lankwitzer Werkstätten gemeinnützige GmbH” służące reintegracji zawodowej oraz „CAP MARKT” – sklep spożywczo-przemysłowy, działający na zasadzie franczyzy społecznej, w którym pracują osoby niepełnosprawne.

————————-

Aktualizacja 29.10.2012

 

W dniach 15–16 października 2012r. odbyły się warsztaty adaptacyjne z udziałem krajowych i zagranicznych ekspertów nt. wdrażania franczyzy społecznej, które pozwoliły na prezentację doświadczeń i dobrych praktyk w tym zakresie.

15 października w Hotelu Esperanto w Białymstoku zostało zorganizowane seminarium pt. „Strategie Rozwoju Biznesowego Ekonomii Społecznej – Wizja? Misja? Realizacja” podczas którego uczestnicy zapoznali się m.in. z modelowymi rozwiązaniami w zakresie przedsiębiorczości społecznej we Włoszech na przykładzie sieci hoteli LE MAT oraz z Europejską Siecią Franczyz Społecznych i systemem finansowania ekonomii społecznej (Bank Etyczny – Włochy).

16 października wizyty w 3 łomżyńskich spółdzielniach socjalnych pozwoliły na wymianę doświadczeń oraz wskazały na możliwości wykorzystania franczyz społecznych w subregionie łomżyńskim.

————————-

Aktualizacja 29.10.2012

 

W ramach projektu Ekonomia Społecznego Sukcesu, w Białymstoku, Łomży i Augustowie odbyły się konsultacje poświęcone franczyzie społecznej. W spotkaniach pt. „Franczyza społeczna – biznes dla spółdzielni/organizacji społecznych czy tylko dla biznesu? Dobre praktyki i konsultacje wybranych przykładów” wzięli udział przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego, instytucji finansowych, publicznych służb zatrudnienia i pomocy społecznej, instytucji szkoleniowych oraz mediów regionalnych. Wszystkim dziękujemy za aktywne uczestnictwo.

————————-

Aktualizacja 12.10.2012

 

Szanowni Państwo,

serdecznie zapraszamy do udziału w seminarium w ramach warsztatów adaptacyjnych pt. „Strategie Rozwoju Biznesowego Ekonomii Społecznej – Wizja? Misja? Realizacja”, które odbędzie się w dniu 15 października 2012r., w Hotelu Esperanto w Białymstoku (ul. Legionowa 10).

Spotkanie z udziałem polskich i zagranicznych ekspertów nt. wdrażania franczyzy społecznej pozwoli na prezentację doświadczeń i dobrych praktyk w tym zakresie. Program spotkania obejmować będzie m.in. zapoznanie uczestników z modelowymi rozwiązaniami w zakresie przedsiębiorczości społecznej we Włoszech, w tym modelowym systemem franczyzy społecznej na przykładzie sieci LE MAT, charakteryzującej się promocją zatrudnienia osób wykluczonych społecznie (w tym niepełnosprawnych) oraz z Europejską Siecią Franczyz Społecznych i systemem finansowania ekonomii społecznej (Bank Etyczny – Włochy).

Program (pobierz)

Potwierdzenie uczestnictwa w seminarium należy przesłać do dnia 8 października 2012 r. na formularzu zgłoszeniowym (pobierz) do biura Fundacji Forum Inicjatyw Rozwojowych faxem: 85 675 00 17, mailem na adres info5@fir.org.pl lub pocztą na adres: ul. Brukowa 28 lok. 4, 15-889 Białystok.

————————-

Aktualizacja 03.10.2012

W dniu 05.10.2012r. zapraszamy na kolejne spotkanie konsultacyjne „Franczyza społeczna – biznes dla spółdzielni/organizacji społecznych czy tylko dla biznesu? Dobre praktyki i konsultacje wybranych przykładów”, które odbędzie się w Augustowie.

Zainteresowanych udziałem zapraszamy do kontaktu z Fundacją Forum Inicjatyw Rozwojowych w Białymstoku, tel. (85) 675 00 17, tel. kom. 510 245 289 (Dominik Sołowiej).

————————-

Aktualizacja 03.10.2012

W dniu 16 września 2012r. Fundacja Forum Inicjatyw Rozwojowych wzięła udział w I Podlaskich Targach Ekonomii Społecznej. W ramach Targów mieszkańcy miasta mogli zapoznać się z ofertą instytucji, dokonaniami organizacji pozarządowych i uzyskać kompleksowe informacje z zakresu ekonomii społecznej. Zapraszamy do obejrzenia relacji z Targów na stronie Podlaskiej Telewizji Pozarządowej

————————-

Aktualizacja 28.09.2012

W dniu 24.09.2012r. odbędzie się drugie spotkanie konsultacyjne „Franczyza społeczna – biznes dla spółdzielni/organizacji społecznych czy tylko dla biznesu? Dobre praktyki i konsultacje wybranych przykładów” w Łomży.

Zainteresowanych udziałem zapraszamy do kontaktu z Fundacją Forum Inicjatyw Rozwojowych w Białymstoku, tel. (85) 675 00 17, tel. kom. 510 245 289 (Dominik Sołowiej).

————————-

Aktualizacja 17.09.2012

 

Serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniu „Franczyza społeczna – biznes dla spółdzielni/organizacji społecznych czy tylko dla biznesu? Dobre praktyki i konsultacje wybranych przykładów”. Konsultacje poświęcone franczyzie społecznej odbędą się 20 września w Hotelu „Trzy po Trzy” w Białymstoku (sala konferencyjna, I piętro, godz. 13.30). Program w załączeniu (pobierz).


Zwracamy się z uprzejmą prośbą o potwierdzenie uczestnictwa w spotkaniu konsultacyjnym do dnia 14 września 2012 roku na formularzu zgłoszeniowym (pobierz).


Więcej informacji udziela Fundacja Forum Inicjatyw Rozwojowych w Białymstoku, tel. (85) 675 00 17, tel. kom. 510 245 289 (Dominik Sołowiej).
————————-

Aktualizacja 11.09.2012

 

Polecamy artykuł „Rozwój: społeczna franczyza sposobem na walkę z biedą”

Przychody z franczyz co roku liczone są w setkach miliardów dolarów; w samych Stanach Zjednoczonych, 4% firm amerykańskich działa w formie franczyz. Właściciele zobowiązani są płacić tantiemy za możliwość wykorzystywania znaku towarowego danej firmy. Co więcej, uzyskują dostęp do szkoleń i doradztwa z firmy macierzystej, jednak w zamian muszą dzielić się częścią zysków z centralą. Więcej na stronie Polskiego Centrum Studiów Afrykanistycznych.

————————-

Aktualizacja 13.08.2012

 

OGŁOSZENIE O MODYFIKACJI ZAPYTANIA OFERTOWEGO NA WYNAJEM LOKALU USLUGOWEGO

Fundacja Forum Inicjatyw Rozwojowych informuje o modyfikacji treści zapytania ofertowego z dn. 30.07.2012r. na realizację usługi wynajmu powierzchni usługowej z funkcją gastronomiczną w Białymstoku na potrzeby realizacji projektu „Ekonomia Społecznego Sukcesu”.

Zakres modyfikacji (pobierz)

Ujednolicony tekst ogłoszenia (pobierz)

————————-

Aktualizacja 03.08.2012

 

Zapytanie ofertowe

Fundacja Forum Inicjatyw Rozwojowych zaprasza do złożenia oferty cenowej na realizację usługi wynajmu powierzchni usługowej z funkcją gastronomiczną w Białymstoku na potrzeby realizacji projektu „Ekonomia Społecznego Sukcesu”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Pełen tekst ogłoszenia (pobierz)

————————-

Aktualizacja 30.07.2012

Na stronie www.podlaskie.strefabiznesu.pl ukazała się rozmowa z Magdaleną Skup, dyrektor Fundacji Forum Inicjatyw Rozwojowych w Białymstoku. Jej tematem była franczyza społeczna. Polecamy!

————————-

Aktualizacja 16.07.2012

 

„Franczyza społeczna. Europa-Polska-województwo podlaskie” to tytuł publikacji, która ukazała się w ramach projektu „Ekonomia Społecznego Sukcesu”. Autorem opracowania jest Marta Małecka-Dobrogowska i Magdalena Skup, a redaktorem Piotr Krośniak z UNDP (Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju). Publikacja dostępna jest tutaj.

————————-

Aktualizacja 02.07.2012

W dniu 19 kwietnia 2012r. wicedyrektor Fundacji p. Marta Małecka – Dobrogowska uczestniczyła jako ekspert w IV Kawiarence Obywatelskiej „Ekonomia społeczna” w Białymstoku. Głównym tematem kawiarenki było przedstawienie istniejących rozwiązań i dobrych praktyk w obszarze ekonomii społecznej. Zapraszamy do obejrzenia relacji ze spotkania na łamach Podlaskiej Telewizji Pozarządowej. Relacja

 

————————-

Aktualizacja 07.05.2012

Międzynarodowy Rok Spółdzielczości

Rok 2012 został ogłoszony przez ONZ Międzynarodowym Rokiem Spółdzielczości. Portal ekonomiaspoleczna.pl we współpracy ze Związkiem Lustracyjnym Spółdzielni Pracy i UNDP prowadzi serwis poświęcony obchodom Roku. Informacje, wywiady, opisy dobrych praktyk, reportaże, raporty, ciekawostki. Zapraszamy!

————————-

Aktualizacja 01.02.2012

Szanowni Państwo,

Wszystkim zainteresowanym tematem spółdzielni socjalnych polecamy lekturę artykułu o księgarnio-kawiarni Spółdzielnia w Lublinie.

————————-

Aktualizacja 05.01.2012

 

Zapraszamy do lektury trzeciego numeru półrocznika „Ekonomia Społeczna” – publikacji, której podstawowym celem jest upowszechnianie wiedzy z zakresu ekonomii społecznej. Więcej informacji na portalu ekonomiaspoleczna.pl. Publikację można pobrać tutaj.

————————-

Aktualizacja 20.12.2011

Ekonomia Społeczna i Fundacja Forum Inicjatyw Rozwojowych w Podlaskiej Telewizji Pozarządowej

Polecamy materiał Podlaskiej Telewizji Pozarządowej dotyczący ekonomii społecznej. Jak mówi Piotr Krośniak z UNDP (Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju) ekonomia społeczna to nowe narzędzie rozwiązywania problemów społecznych (…). Planujemy uruchomienie jednego z podmiotów ekonomii społecznej, bazującego na modelu biznesowym wypracowanym w UNDP. Chodzi o kawiarnio – księgarnię prowadzoną przez podmiot ekonomii społecznej. Wszystko w ramach projektu realizowanego przez Fundację Forum Inicjatyw Rozwojowych. Zapraszamy do obejrzenia.

————————-

Aktualizacja 12.12.2011

Forum Inicjatyw Rozwojowych zaprasza do przedstawienia oferty na przeprowadzenie analiz związanych z badaniem możliwości wdrożenia modelu franczyzowego w ramach projektu „Ekonomia Społecznego Sukcesu”, zgodnie ze specyfikacją i wymaganiami określonymi w zapytaniu ofertowym. Termin składania ofert upływa 6.12.2011r. o godz. 15.00.

Szczegóły w załączeniu: Zapytanie ofertowe (pobierz plik: PDF, word).

————————-

Aktualizacja 01.12.2011

O projekcie

Fundacja Forum Inicjatyw Rozwojowych realizuje projekt „Ekonomia Społecznego Sukcesu”. Idea projektu opiera się na poszukiwaniu długotrwałych źródeł finansowania podmiotów ekonomii społecznej poprzez wypracowanie i przetestowanie modelu franczyzy społecznej w regionie.

Testowany w projekcie model franczyzy społecznej ma na celu łączenie społecznej użyteczności z rachunkiem ekonomicznym działalności prowadzonych przez podmioty ekonomii społecznej. Autorem wdrażanego na Podlasiu modelu franczyzy kawiarnio-księgarni jest United Nations Development Programme (UNDP). Adaptacja modelu franczyzy społecznej oferuje szansę zdobycia wiedzy, metodologii i narzędzi przedsiębiorstwom społecznym przy wsparciu i doradztwie biznesowym franczyzodawcy. Ponadto w projekcie wykorzystane i upowszechniane będą liczne dobre praktyki franczyz społecznych funkcjonujących w Unii Europejskiej   oraz dobre praktyki wypracowane w ramach IW EQUAL w tym zakresie.

Pierwsza franczyza społeczna w regionie uruchomiona zostanie już w listopadzie 2012 roku.

Projekt jest realizowany w ramach działania 7.2. Przeciwdziałanie wykluczeniu i wzmocnienie sektora ekonomii społecznej Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Poddziałanie 7.2.2 Wsparcie Ekonomii społecznej.

Aktualizacja 22.11.2011r.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

-----------------------------------------------

Możliwość komentowania została wyłączona.